BANJALUKA – Promocija knjige “Tonsko ukletstvo” književnika Emira Sokolovića biće održana 10. juna u Vijećnici Banskog dvora sa početkom u 19 časova.
Kako su saopštili iz Banskog dvora, o knjizi će govoriti pijanista Arsen Čarkić, izdavač Nenad Novaković i autor. Moderator ove književne večeri će biti Nebojša Kuruzović, a program će upotpuniti i gosti Ivan Otašević – violina i glumac Goran Jokić.
“Ovom dramom u tri čina Emir Sokolović nudi još jedan aspekt svoje višestrane individualnosti, on, naime, sa znatnom svestranošću prelazi iz poezije u teatar, i ovim djelom uspijeva aktualizirati mitološke figure poput Orfeja, Euridike i Perzefone savremenog svijeta”, navode organizatori.
Dodaju da autor preuzima i rekreira antičke mitove, pokriva ih sadržajem, vlastitim načinima izražavanja, nadilazeći koncepciju mita kao antiistorijske književne vrste i isključivog ploda mašte.
“Umjesto toga gradi pozorišne činove u kojima on koristi mit shvaćen kao ‘sposobnost intuicije – kako bi rekao Heninger – koja ima svoje korijene u najdubljim slojevima duše, sposobnost intuitivnog shvatanja nevidljivih, zapravo transcendentnih stvarnosti”, dodali su iz Banskog dvora.
Navode da predstava iznosi na vidjelo sposobnost pjesnika Emira Sokolovića da barata riječima kako bi i one poprimile lice teatra.
“To je onaj teatar koji je posuđujući Federiko Garsia Lorka jedan od najizrazitijih i najkorisnijih za formiranje jedne zemlje, a barometar je taj koji označava njezinu veličinu ili dekadenciju. Pozorište je škola suza i smijeha, to je slobodna tribina gdje ljudi mogu istaknuti stare ili dvosmislene morale i objasniti vječne norme srca i ljudskih osjećaja živim primjerima”, saopštili su organizatori.
Djela Emira Sokolovića su prevođena na italijanski, poljski, engleski, rumunski, francuski jezik.
“Zastupljen je u mnogim antologijama i zbornicima. Osnivač je i direktor međunarodnog književnog festivala ‘Pero Živodraga Živkovića’. U saradnji sa prof. Paolo Maria Rocco priredio je prvu višejezičnu Antologiju ‘Antologia di poeti contemporanei dei Balcani’ savremenih balkanskih pjesnika za izdavačku kuću ‘LietoColle'”, naveli su iz Banskog dvora.