Muči te nesanica? Ovi trikovi pomoći će ti da spavaš bolje

Uz zdravu prehranu i fizičku aktivnost, kvalitetan san jedan je od najvažnijih faktora za održavanje dobrog zdravlja, mentalnog i fizičkog.

Dobrobiti kvalitetnog noćnog sna su beskrajne – on ponovno daje energiju našim moždanim stanicama, potiče regeneraciju kože, povećava produktivnost i raspoloženje te općenito, jača naše tijelo i sve procese koji se odvijaju unutar njega, piše Vogue, prenosi Žena.hr.

Znanstveno je dokazano da loš san i nesanica mogu loše utjecati na čovjekovo zdravlje te izazvati čitav niz zdravstvenih problema, od tjeskobe pa do viška kilograma. Smatra se da mnogi ljudi pate od problema sa spavanjem, ali na sreću, postoje jednostavni koraci koje svatko može poduzeti, a koji omogućavaju bolji, kvalitetniji i čvršći san. Ako te muči nesanica, u nastavku pročitaj kojih ti to šest trikova može pomoći da spavaš bolje.

Nemoj previše razmišljati

Nemirne misli najgori su neprijatelj dobrom snu. Često smo prije samog odlaska na spavanje previše opterećeni pokušajima da zaspimo i da se dobro naspavamo. To može dovesti do pojave stresa i rastućih razina kortizola koji preplavljuje naše tijelo u onim trenucima kada bismo se trebali samo primiriti i zaspati. Vježbanje svjesnosti, bilježenje tjeskobnih misli prije spavanja, pa čak i uklanjanje trackera sna, satova i raznih drugih uređaja iz svog okruženja trikovi su koje vrijedi isprobati.

Kreiraj ugodnu atmosferu

Spavaća soba trebala bi biti prostorija isključivo za spavanje. Prema tome, u njoj se ne bi trebalo nalaziti računalo niti bilo koji drugi uređaji koji mogu ometati san. Kako ističu stručnjaci, u spavaćoj sobi izuzetno je važno stvoriti odgovarajući ambijent za spavanje. Buka izvana može igrati ulogu u ometanju sna, a za što ugodniji san važna je i temperatura prostorije. U sobi u kojoj spavamo razina buke i svjetlosti (uključujući i umjetno svjetlo) treba biti svedena na najmanju moguću mjeru, dok bi idealna temperatura zraka trebala biti između 18 i 20 stupnjeva Celzijevih. Nadalje, zrak mora biti svjež i bez neugodnih mirisa. Ako je zrak u spavaćoj sobi ustajao, pomoći može električni difuzor s nekoliko kapi umirujućeg eteričnog ulja lavande.

Opusti se

Živimo u dinamičnim vremenima, brzim tempom i neprestano smo izloženi stresu i distrakcijama sa svih strana. Sve to može narušiti kvalitetu sna stoga je minimiziranje stresa i davanje prednosti opuštanju vrlo važno. Od koristi mogu biti uobičajene metode za rješavanje stresa kao što su topla kupka s opuštajućim eteričnim uljima, disanje, meditacija i lagano istezanje prije odlaska na počinak. Uz to, neki stručnjaci smatraju i da duboko disanje uz ispuštanje zvukova prilikom izdisaja može pomoći. Ključno je opustiti se, odvratiti svoj um od negativnih misli i riješiti se napetosti. Nakon toga, puno je lakše utonuti u san.

Probaj vježbati jogu

Redovita tjelovježba ima mnogobrojne koristi za ljudsko zdravlje, a jedna od njih je i bolji san. Naime, redovita fizička aktivnost pomaže regulirati razinu kortizola u tijelu što može pozitivno utjecati na san. Vježbanje također potiče proizvodnju melatonina i uravnotežuje tjelesnu temperaturu, što olakšava utonjavanje u san. Ako ne znaš odakle početi, joga se često preporučuje kao odlična aktivnost prije spavanja. Osim što pomaže u oslobađanju stresa, također potiče i bolje disanje i doprinosi smirenijem stanju i uma i tijela, što pomaže u spavanju.

Popravi svoje prehrambene navike

Naše prehrambene navike također mogu utjecati na kvalitetu sna. Stimulanse kao što su kava i alkohol trebalo bi izbjegavati u večernjim satima. Masna i slatka hrana povećavaju razinu šećera u krvi i mogu poremetiti obrasce spavanja. Umjesto toga, prehranu je najbolje obogatiti kvalitetnim i hranjivim namirnicama koje sadrže nutrijente koji su neophodni za dobro zdravlje i bolji san. Primjerice, piletina i puretina bogat su izvor proteina, ali sadrže i triptofan – aminokiselinu koja potiče proizvodnju serotonina. Zdrava crijeva ključna su za dobar san, a prema istraživanjima, osobe koje jedu hranu bogatu vlaknima imaju najbolji san. Namirnice s vlaknima poput mahunarki i zelenog lisnatog povrća bogate su prebioticima koji su ključni za pravilan rad probavnog sustava. Osim onoga što jedemo, važno je i kada jedemo. Stručnjaci ističu da ne bismo trebali jesti dva do tri sata prije odlaska na spavanje. Ako konzumiramo hranu direktno prije spavanja, može doći do oslobađanja inzulina, što može izazvati budnost u mozgu i otežati san.

Izađi na svjež zrak

Provođenje vremena u prirodi i na svježem zraku doprinosi boljem raspoloženju, poboljšava razinu energije i omogućava nam da spavamo bolje. Izlaganje sunčevoj svjetlosti potiče oslobađanje dobrih hormona u našem tijelu koji nam pomažu da se osjećamo bolje i smirenije.

Podijeli vijest

Pretplati se da budeš prvi!

Najnovije

Možda Vas zanima i ...
POVEZANO

Uprava policije MUP-a ZDK nabavila dva savremena vozila i službene pse

"Efikasno funkcionisanje policije u okviru utvrđenih nadležnosti predstavlja osnovni...

Održana konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća Zenica

U Velikoj sali Grada Zenica održana je konstituirajuća sjednica...

U Upravi policije MUP-a ZDK izvršena dodjela službenih vozila za privođenje

Danas, 28.11.2024. godine, ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona upriličena je...

Ministar Sirovica i predstavnici boračkih organizacija darovali štićenike “Dom porodice” Zenica

Ministar za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnan Sirovica zajedno...